4 X-ışınları ve radyasyon

paylaşımı hakkında anlamanız gereken şey umursamıyor!

Paylaşmak

Cıvıldamak

Paylaşmak

X-ışınları yanlışlıkla 1895’te bir Alman fizikçi Wilhelm Roentgen tarafından bulunduğunda, keşfi tıbbın geleceğini değiştirdi. Bugün, röntgenler genellikle tıp merkezi merkezlerinde, diş ofislerinde, acil servislerde ve daha fazlasında kullanılmaktadır.

X-ışınlarının keşfi sağlık ve sağlıklı yaşam bakımında devrim yaratırken, X-ışınları insan vücuduna zararlı olabilecek radyasyona maruz kalmaya neden olabilir. Radyasyona maruz kalmanın azaltılması için X-ışınlarının risksiz kullanımını sağlamak için sağlık ve sağlıklı yaşam uzmanları ve hastalar tarafından önlemler alınmalıdır.

Kendinizi güvende tutabilmeniz için bilgilendirilmelidir. Buna uymak, rahim ve radyasyon hakkında anlamanız gereken birkaç önemli gerçektir.

1. X-ışınları, yararlı ve zararlı olma gücüne sahiptir
Her gün, hastanelerdeki hastalar ve klinikler yaralanma veya hastalık teşhisi için röntgen alıyor. X-ışınları yaygın ve kullanışlı bir test olsa da, temel önlemler alınmadığında fantastik hasara neden olma gücünü getirirler.

Nedenmiş?

X-ışınlarına elektromanyetik enerji olarak inanmak en iyisidir. Işınlar son derece kısa dalga boylarında fantastik miktarda enerji getirir. İşlem, hücre hasarına neden olabilir ve DNA’yı zaman içinde replikasyon veya kanser sırasında mutasyona uğramış hücreleri tetikleme noktasına değiştirebilir.

Bu gürültü korkutucu olabilir, ancak endişelenmeyin. Eğitimli doktorlar sadece görevi yapmak için gereken en düşük radyasyon miktarı olan verimli röntgen dozunu kullanır. Radyasyon zamanla gelişebileceğinden röntgen sıklığı da aynı şekilde kısıtlanır.

2. Radyasyona maruz kalma önlenebilir
Radyasyona maruz kalma tehdidi gerçek olsa da, hepsi kıyamet ve kasvet değildir. Bilim adamları, güvende kalmak için maruziyeti en aza indirmek için yöntemler oluşturdular. Bu, tedavi için önerileri, cihazların düzgün çalışmasını sağlamak, aynı zamanda eğitim hekimlerinin yanı sıra makineleri işleten teknisyenleri de içerir.

Sağlıklı anneler için 10 benzersiz son dakika hediyesi

Radyasyona maruz kalmanın yanı sıra X-ışınları konusunda uygun şekilde eğitilmiş uzmanlarla klinikleri arayın. Vücudunuzu korumak için koruyucu bir önlük isteyin ve doktorunuza bir röntgen gerçekten gerekli olup olmadığını sormaktan korkmayın.

3. Çocuklarla birlikte ek dikkat gösterilmeli ve kadınlar beklemeli
Kendilerini onaran yetişkin hücrelerin aksine, bebekler ve çocuklar hücre mutasyonları ve DNA hasarı için daha yüksek bir tehlike altındadır. Radyasyon zaman içinde vücutta biriktiğinden, röntgenler genellikle çocuklarda sadece bir sağlık ve sağlıklı yaşam endişesi uzun süreli riskten daha ağır basarsa gerçekleştirilir.

Hamile kadınlar röntgen almadan önce doktorlarına her zaman hamileliğini söylemelidir. Çoğu tarama fetüse radyasyona maruz kalmasını önlese de, doktorunuzun sizi ve bebeği korumak için gerçekleri anlaması gerekir.

4. Normal el ilanları radyasyona daha yüksek maruz kalabilir
Potansiyel olarak tehlikeli silahların röntgen makineleri olduğunu tespit etmek için kullanılan havaalanlarındaki vücut tarayıcılarının anladınız mı? Bu röntgen gövdesi tarayıcıları, yolcuları zaman içinde radyasyon miktarını izlemeye tabi tutabilir.

Uçuş terminali tarayıcılarından salınan radyasyon tıbbi taramalardan çok daha düşüktür, ancak uçak çalışanları veya normal el ilanları farkında olmalıdır.

X-ışınları gerektiğinde, eğitimli, lisanslı doktorların yanı sıra ustaca teknolojileri ve yöntemleri kullanan teknisyenleri seçin. Vidius Healthcare Solutions, sağlığınızı korurken görevi doğru yapmak için Doktor ofislerine ve kliniklere etkili radyoloji yöntemi yönetim hizmetleri sunar.

Bu yazıya bağlantı: röntgen ve radyasyon hakkında anlamanız gereken 4 şey < /a>

0/5

(0 yorum)

Paylaşmak önemsemektir!

Paylaşmak

CıvıldamakPaylaşmak

Send your Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *