Kilitleriniz için UV Koruması Kılavuzu

Paylaşım Bakıyor!

Paylaşmak

Cıvıldamak

Paylaşmak

Cilt için UV radyasyonunun tehlikeleri iyi bilinmektedir, ancak saçlarınız için de kötü olduğunu biliyor muydunuz? Güneş ışınları saçlarınızdaki proteinleri yok eder, kafa derinize zarar verir ve saç dökülmesine katkıda bulunabilir. Kilitlerinizi hem fiziksel hem de kimyasal bariyerleri kullanarak korumak ve önleyemeyeceğiniz hasarı azaltmak için saç bakım rutininizi ayarlamak önemlidir.

Saç için UV Korumasına Neden İhtiyacınız Var: Bilime Dayalı

Yaz aylarında güneş ışığına maruz kalan birçoğunuzun renk değiştirdiğini fark ettiniz mi? Bu genellikle oldukça iyi görünüyor ve çok sayıda kız bunu ücretsiz olarak doğal vurgular elde ettikleri için bir nimet olarak görüyor. Bununla birlikte, gerçek şu ki, bu, UV ışınlarına maruz kalmanın saç proteinlerinin ve pigmentlerin (Collegium antropologicum) bozulmasına neden olması nedeniyle olur.

Bu proteinlerin (keratinler) yok edilmesi, saçlarınızı bölünmüş, kırılgan, kuru ve kıvırcık hale getiren saç kütiküllerinin bozulmasına yol açar. Melaninin (pigment) bozulması, saç şaftı bozulmasının doğrudan nedeni olan tamamen serbest radikallerden korunmanın kaybına yol açar.

Bu, ağartılmış ve sarı saçlı, varsayılan olarak daha az pigmenti olan kişilerin daha yüksek UV hasarı riski altında olduğu anlamına gelir (Fotokimya ve Fotobiyoloji Dergisi). Bu nedenle, çok daha fazla koruma gerektirirler ve mümkünse güneş ışığına maruz kalmayı önlemelidirler.

Sanki bu hasar yeterli değilmiş gibi, yaşlanan saç kitabında yayınlanan araştırmalar UVA ve UVB radyasyonunun saç dökülmesine katkıda bulunduğunu kanıtlıyor, bu da kalıcı olabilecek. Bu, bu ışınların kafa derisine girmesi nedeniyle meydana gelir.

Saç için etkili UV koruması için 3 adım

1. Sağlıklı bir saç bakımı rutinini koruyun

Uygun saç bakımı, UV ışınlarından kaynaklanan hasarı azaltmanıza yardımcı olabilir. Yüksek güvenlik açığı seviyesi nedeniyle sarışın ve ağartılmış saçlar için özellikle gereklidir. Ağartılmış kilitler için, güneş ışığına maruz kalmanın pirinç ve sarı arasında bir haç haline geleceği için özel bakım ürünlerini kullanmak için gereklidir. Özellikle platin sarışınlar, renk değişikliğini nötralize etmek için menekşe pigmentli tedaviler kullanmalıdır. Ürünü seçmek için satın alma işleminde, mor şampuan için kapsamlı bir rehber incelemelisiniz.

UV hasarını azaltmak için diğer temel saç bakımı rutin adımları, kilitlerinizi yıkama sıklığını azaltma ve derin kondisyon tedavileri kullanmayı içerir. En önemli şey saçınızı ve kafa derinizi iyi nemlendirmiş tutmaktır. Yıkama, kilitlerinizin kurutulmasını koruyan doğal yağları kaldırır. Bu prosedürü en fazla haftada 3 kez kesmeye çalışın.

Saçınızı her yıkadığınızda ve haftada en az bir kez derin bir kondisyon maskesini kullanın. Kilitleriniz renkli veya doğal olarak kuru ise, her yıkamadan sonra derin durum. Ayrıca her gün kullanmak için nemlendirici bir saç spreyi almayı düşünün.

2. SPF saç bakım ürünlerini kullanın

SPF25+ olan ürünler, zararlı radyasyon için en iyi kimyasal bloklar olarak hizmet eder. İdeal değiller ve size kişisel olarak uyacak olanları bulmak zor olabilir. Saç için güneş kremi ürünlerinin ‘ağırlığı’ sorunu da var. Bu tedavilerde kullanılan kimyasalların doğası nedeniyle, bunların çoğu SPF10 veya daha düşüktür. Bu ürünler bile kilitlerinizi hoş olmayan bir şekilde çevirebilir, bu da kilitlerinizi çok daha sık yıkamanızı zorunlu kılacaktır. Bu kafa derinizin sağlığı için kötü olduğundan, saçlar için bu tür UV korumasından vazgeçmeniz gerekebilir. Bir tür güneş koruyucu bileşeni olduğu için oktil metyoksikinnamat dahil ürünleri kullanmayı düşünün.

En azından, yaz aylarında, özellikle plaj gezilerinde uygulanacak bir SPF saç spreyi almalısınız. Herhangi bir güneş kremi gibi, düzenli olarak yeniden uygulamak zorunda kalacaksınız.

Zaten alopesi (saç dökülmesi) varsa, kilitlerin daha ince olduğu alanlarda çinko oksit içeren güneş kremi kremleri uygulayın. Bu duyarlı noktalar, onlara verebileceğiniz tüm korumaya ihtiyaç duyar.

3. Şapka ile maksimum koruma elde edin

Hiçbir şey, bir şapka ima eden sağlam bir fiziksel bariyer tarafından sunulan saçlar için UV korumasını yenemez. Söz konusu korumayı en üst düzeye çıkarmak için satın alma işleminde, tüm kilitlerinizi kapsayacak geniş kenarlı bir şapka veya bir eşarp giymeniz gerekir. Kapaklar güzeldir, ancak kilitleriniz çok kısa olmadığı sürece çok fazla yardım sunmayın. Şeffaf ve ince kumaşların UV ışınlarını engellemediğini unutmayın.

Ayrıca hiçbir ‘UV savunma’ türünün% 100 olmadığını anlamanız gerekir.etkili. Saçınızı sağlıklı tutmak için satın alma işleminde, fiziksel ve kimyasal korumaları iyi bir saç bakım rutini ile birleştirmeniz gerekir. Kilitlerinizin bu süre zarfında çok daha fazla hidrasyona ihtiyacı olacağından, yaz aylarında şampuanınızı ve saç kreminizi değiştirmeyi de düşünmelisiniz.

Bu gönderiye bağlantı: Kilitleriniz için UV koruması kılavuzu

0/5

(0 Değerlendirme)

Paylaşmak önemsemektir!

Paylaşmak

Cıvıldamak

Paylaşmak

Send your Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *