Gençleri kontrol etmek için en iyi yöntem

Paylaşım umursuyor!

Paylaşmak

Cıvıldamak

Paylaşmak

Çocuklara okumayı göstermenin en iyi yöntemi nedir?

Ulusal Okuma Paneline göre, “Çocuklara kelimelerle fonemleri manipüle etmelerini öğretmek, çeşitli sınıfta çeşitli öğrenciler ve yaş seviyelerinde bir dizi öğrenciye ve çocuklara olan mentor fonemik anlayışın önemli ölçüde arttırılması son derece verimlidir. Okumaları, fonemik farkındalığa herhangi bir ilgi duymayan yönden çok daha fazlası. ” [1] Bu, Ulusal Okuma Paneli (NRP) tarafından “Çocuklara Okumayı Öğretmek: Bilimsel Araştırma Çalışma Literatürünün Okuma ve Okuma Eğitimi üzerindeki sonuçlarının kanıta dayalı bir değerlendirmesi” başlıklı raporlarında yapılan bir açıklamadır. Ebeveynlerin gençlere okumasını göstermesi kolaydır.

Fonemik anlayış yönü, raporlarında NRP tarafından değerlendirilmesi için seçildi, çünkü çalışmalar fonemik anlayışın yanı sıra mektup anlayışını, çocukların okula girmesinin ilk 2 yılında tam olarak ne kadar iyi keşfedeceklerinin en iyi öngörücülerinden ikisi olarak belirledi. . Fonemik anlayış talimatlarının, çocukların okuma becerileri oluşturmalarına yardımcı olmanın önemli bir parçası olduğunu gösteren güçlü bilimsel kanıtlar vardır. Bu teknik, gençlerin okumasını göstermeyi temel kılar.

Fonemik anlayış yönü, gençlere okumalarını göstermek için en iyi yöntemdir.

Bir araştırma çalışması, ilk kez ilk okula girerken kontrol edemeyen 6 ila 7 yaş arası Avusturyalı çocuklarda fonemik anlayışın varlığını tartıştı. Bu araştırma çalışması, birçok çocuğun temel bir sesli harf ikame görevi testinde bir doğru eylem olmadığını keşfetti. Bununla birlikte, yüksek fonemik anlayış sergileyen birkaç çocuk, aynı görevde en iyiye yakın puan aldı. Araştırma çalışması ayrıca “ön fonemik anlayış farklılıkları arasında belirli bir öngörücü bağlantı ve kontrol edilmeyi keşfetmenin yanı sıra hecelemenin de başarısı olduğunu” belirtti. Çok daha da önemlisi, araştırma çalışması, birinci sınıfın sonunda okumanın ve yazmanın doğruluğunu öngören IQ değil, fonemik anlayış yetenekleri olduğunu öne sürdü. Birinci sınıfın başlangıcında yüksek fonemik anlayışa sahip çocuklar, birinci sınıfın sonunda yüksek okuma ve heceleme başarılarına sahipti, düşük fonemik anlayışa sahip bazı çocuklara kıyasla, büyüyü kontrol etmekte zorluk çekiyorlardı. [2]

İlgili Ben, gençimin Fortnite oynamasına izin vermezsem fakir bir annem miyim?

Ulusal Okuma Paneli raporunda, fonemik anlayışın okuma üzerindeki avantajlı etkilerinin eğitim süresinin çok ötesinde sürdüğünü anladılar. Fonemik anlayış yönlerinin çocukların okumayı keşfetmelerine büyük ölçüde yardımcı olduğu kanıtlanmış olsa da, toplam bir okuma programı değildir. Yaptığı şey, çocuklara alfabe dilinin temel bir anlayış tabanını tedarik etmektir. NRP analizi de benzer şekilde, fonik yönlerin 6. sınıfa sahip anaokulundan kursiyerler için önemli faydalar sağladığını ve aynı zamanda zorlukları kontrol etmeyi keşfeden çocuklar için de yararlı olduğunu gösterdi.

Fonik ve fonemik anlayış yönleri ile öğretilen çocuklar, metni kavrayabilme kabiliyetlerinde sürekli olarak kod çözebilir, okuyabilir ve büyüyebilir. Bu benzer öğretileri alan daha büyük çocuklar bile, büyüleme ve büyü yapma yeteneklerini geliştirdi. NRP, “geleneksel bilgelik, anaokulu stajyerlerinin fonik eğitimi için hazırlanamayabileceğini öne sürdü, bu varsayım veriler tarafından desteklenmedi. Sistematik erken fonik yönünün etkileri, anaokulunda ve 1. sınıfta önemli ölçüde önemli ölçüde önemlidir, bu da sistematik fonik programların o yaşta ve sınıf düzeylerinde uygulanması gerektiğini göstermektedir. ”

Bununla birlikte, iki yaşından küçük çocukların fonik ve fonemik anlayış talimatları ile kontrol etmeyi keşfedebileceğini belirterek bunu ek olarak genişletmek istiyorum. Eğer genç bir çocuk konuşabiliyorsa, iki yaşından küçük olsalar bile okumayı keşfedebilmelidirler. Aslında bunu kendi çocuklarımla kanıtladım. Çocuğumuza 2 yıl ve 8 ay boyunca mentorluk yapmaya başladık, yanı sıra okumak için son derece yetenekli oldu.Sadece 2 yaş ve 11 aylık olduğu zaman.

Bebeklerde ilgili kayropraktik ve protein sorunları

Gençlere okumayı göstermek için kullandığımız basit, adım adım foniklerin yanı sıra fonemik anlayış programı hakkında çok daha fazla şey keşfetmek için buraya tıklayın.

Bu yayın, Children LearningReading.com tarafından desteklenmektedir. Küçük çocuklar için İnternet okuma programı temel.

1. Ulusal Çocuk Sağlığı ve Sağlık Enstitüsü ve insani gelişme. (2000). Ulusal Okuma Paneli Raporu. Mentor Çocuklar Okumaya: Okuma Üzerine Bilimsel Araştırma Çalışması Literatürünün Kanıta Dayalı Değerlendirilmesi ve Okuma Yönü üzerindeki etkileri (NIH Yayın No. 00-4769). Washington, DC: ABD Hükümeti Matbaası.

2. Biliş. 1991 Eylül; 40 (3): 219-49.
Fonemik anlayışın okuma satın alımına bağlantısı: Önkoşuldan çok daha fazla yankılanma, ancak yine de önemlidir.
Wimmer H, Landerl K, Linortner R, Hummer P.
Salzburg Üniversitesi, Avusturya.

Bu yazıya bağlantı: Gençlere okumalarını göstermek için en iyi yöntem

0/5

(0 yorum)

Paylaşmak önemsemektir!

Paylaşmak

Cıvıldamak

Paylaşmak

Send your Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *